27.10.2011

Přijďte si vybrat feministickou knihu!

Zajímáte-li se o knihy s genderovou tematikou, rády bychom vás upozornily na nové přírůstky do sekce Feminismus a genderová studia v knihovně NESEHNUTÍ (Tř. Kpt. Jaroše 18, Brno).

Z českých titulů nám přibyl Antidiskriminační zákon i s komentářem z roku 2010, sestavený kolektivem českých právniček a právníků, který je vlastně výkladem tohoto právního předpisu a jeho zasazením do kontextu českého právního řádu i práva EU. Předností publikace je její důraz na problémy praxe a jejich řešení. Je určena jak pro širokou odbornou veřejnost, tak pro kohokoli, kdo se o problematiku diskriminace z různých důvodů zajímá.

Z veselejšího soudku zmiňme komiks Lesby k pohledání známé americké autorky Alison Bechdel, vydaný v roce 2010 nakladatelstvím LePress. Jedná se o zábavný komiks na pokračování, sledující životní radosti a starosti několika amerických leseb, jejich přítelkyň i jejich koček. Hlavní hrdinkou je neurotická feministická a ekologická aktivistka Mo, kterou autorka vykresluje s humorem sobě vlastním – že by to bylo nápadnou podobou Alison a Mo?

Další novinkou je anglický titul Alternative Femininities autorky Samanthy Holland z roku 2004. Ta v knize zkoumá skupinu zrajících žen, které praktikují svoji ženskost podrýváním mainstreamových obrazů femininní krásy prostřednictvím oblečení i svého tělesného vzhledu. Snaží se tak vzdorovat genderovým stereotypům a zrají stylově, kreativně, a s důrazem na individualitu. Kniha těží z autorčina doktorského výzkumu v oblasti sociálních věd a jejími klíčovými tématy jsou femininita, módní a subkulturní teorie, identita a tělesnost.

V angličtině je také velmi zajímavý soubor esejů z pera pouličních prostitutek, pornohvězd, modelek aktů, exotických tanečnic a pracovnic v erotických masážních salonech s názvem Sex Work: Writings by Women in the Sex Industry, vydaný znovu v roce 1998. Již od svého prvního vydání v roce 1978 však kniha mění pohledy lidí na sex za peníze. Přesvědčte se i vy!

Poslední anglicky psanou publikací je Sister Species z roku 2011. Tato antologie obsahuje eseje 14 aktivistek, které se zabývají spojitostmi druhové nadřazenosti, sexismu, rasismu a homofobie, a ukazují, proč by všichni, kdo ve 21. století bojují za sociální spravedlnost, měli tyto spojenosti mít na paměti. Předkládají proto důvody, proč by každá aktivistka za práva zvířat měla být zároveň feministkou a naopak.

A úplně poslední novinkou je německý feministický časopis EMMA určený pro ženy a muže všech věkových kategorií, matky, otce, imigrantky, židovky, lesby, bisexuálky i handicapované ženy. Zabývá se tématy, jako je sexuální politika, vzdělání, kariéra, psychologie, politika, ekologie, právo, věda, kultura a historie. Na EMMU se obzvlášť těší redakce FEMY 🙂

Neváhejte proto naši knihovnu navštívit a vybrat si z množství dalších zajímavých titulů! Knihovna je pro vás otevřena v pondělí a ve středu od 10-12 h a od 16-18 h, po předchozí domluvě i jindy. Půjčujeme bezplatně, nové čtenářky a čtenáři pouze platí vratnou zálohu 50 Kč.