Den proti násilí na ženách

Mezinárodním dnem proti násilí na ženách (International Day of the Elimination of Violence against Women) byl Valným shromážděním OSN v prosinci 1999 vyhlášen 25. listopad. Valné shromáždění OSN přitom vyzvalo vlády jednotlivých zemí, mezinárodní organizace i jednotlivé neziskové organizace, aby na tento den pořádaly akce zamířené na zvýšení povědomí o tomto problému. Rozhodnutí o vyhlášení Mezinárodního dne proti násilí na ženách (54/134) bylo přijato i s ohledem na Deklaraci o eliminaci násilí na ženách z prosince 1993 a na Všeobecnou deklaraci lidských práv i řadu dalších deklarací.

Pod pojmem „násilí na ženách“ přitom Valné shromáždění OSN rozumí „činy schopné způsobit fyzické, sexuální nebo psychické poškození, ať již ve veřejném nebo soukromém životě.“ Obecně je pod tímto pojmem rozuměno domácí násilí, sexuální zneužívání, obchod se ženami či jiné genderově podmíněné násilí.

Jako den proti násilí na ženách byl 25. listopad připomínán neoficiálně od roku 1981, kdy byl takto vyhlášen ženskými organizacemi v Kolumbii na památku sester Mirabalových, politických aktivistek z Dominikánské republiky. Ty byly brutálně zavražděny roku 1960 na pokyn dominikánského diktátora Trujilla.

V České republice je Mezinárodní den proti násilí na ženách připomínán téměř pravidelně od roku 1995 zejména prostřednictvím aktivit neziskových organizací zabývajících se problematikou ženských práv – v současnosti zejména organizacemi, které pracují na poli boje proti násilí na ženách ať už formou přímé pomoci ženám–obětem násilí či pořádáním nejrůznějších informačně-vzdělávacích akcí.

Vzhledem k tomu, že 10. prosinec byl vyhlášen Mezinárodním dnem lidských práv, je řada aktivit zarámována do tzv. 16 akčních dní proti násilí na ženách. Od roku 1991 se ženské organizace a občanské skupiny po celém světě zapojují v období od 25. listopadu do 10. prosince do této společné kampaně s cílem posílit pomoc obětem násilí, prevenci a prosadit vznik nových či dodržování stávajících právních norem.

 

Zdroje informací:

Valentýn ve znamení tance proti násilí na ženách a promítání Miss Representation

Dnes 13. února 2015, v předvečer svátku sv. Valentýna, se v Brně a rovněž po celém světě bude tančit proti násilí páchanému na ženách. Tato symbolická akce se odehraje pod hlavičkou hnutí One Billion Rising a akce V-Day autorky slavných Vagina monologů Eve Ensler. V Brně se tanec uskuteční od 16:00 na Moravském náměstí před kavárnou Morgal…. » pokračování

BeneFikce

Dobročinný večer na podporu obětí domácího násilí, 12. 10. 2013. Pořadatel: Divadlo Feste. Spolupořádající organizace: NESEHNUTÍ, Persefona o.s. – pomoc obětem domácího násilí, sex. násilí a znásilnění, Amnesty International Brno, Genderová studia FSS MU. (Foto: Ester Dobiášová)  

Brno tančilo na protest proti násilí na ženách

Brno – Každá třetí žena zažije v průběhu svého života znásilnění nebo surové zbití. Na alarmující celosvětovou statistiku chce upozornit řada neziskových organizací. Na den svatého Valentýna proto uspořádaly hromadný tanec, kterým chtěly vyjádřit svůj nesouhlas s násilím páchaným na ženách. Připojilo se i Brno, tančilo se v 17 hodin na Moravském náměstí. Tancem proti násilí na ženách… » pokračování

Bojíte se jíst na masopustních akcích domácí maso? Valentýn v Brně rozehřál ulice. Tancem i objetím

včera 20:10 Brno – Zasněžené ulice Brna ve čtvrtek trochu roztály díky oslavám svátku svatého Valentýna. V centru města se lidé mohli ohřát v objetí zahraničních studentů programu Erasmus, městskou šeď prozářily květy rudých růží, které muži nakupovali svým partnerkám. Na Moravském náměstí zase skupina tanečníků v červeném oblečení společnou choreografií protestovala proti násilí na ženách. Důkladnou přípravu na… » pokračování

Miluje Tě, bije Tě!

Den co den probíhají na ulicích či za zdmi domácností na celém světě malá i velká dramata, jejichž oběťmi jsou ženy. Někdy se o násilí okolí dozví, často však zůstává ukryto pod hradbou mlčení, strachu, studu. Je na čase to změnit. 25. listopad, coby Mezinárodní den proti násilí na ženách, může být takovou příležitostí. Kurz… » pokračování