Mezinárodní den žen

Myšlenka uspořádat den žen se zrodila počátkem 20. století a je historicky spjata s úsilím žen o dosažení rovnoprávnosti. V roce 1908 15 000 žen pochodovalo ulicemi New Yorku s požadavky na zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí. Ve Spojených státech se od tohoto roku slavil poslední únorovou neděli „Národní den žen“.

V Evropě byl roce 1910 Mezinárodní den žen zaveden na konferenci žen v Kodani na návrh Clary Zetkin jako připomínka demonstrací za lepší pracovní podmínky žen v USA. OSN tento den oficiálně uznala v roce 1975 a stanovila jeho datum na 8. březen.

Základní myšlenka MDŽ vychází z požadavku rovného zapojení žen a mužů do rozhodovacích procesů a odstranění genderové diskriminace. Osmý březen je tak již po několik desetiletí symbolem boje za (ženská) lidská práva v globálním měřítku. MDŽ tak není jen komunistickým svátkem spojeným s karafiáty a průvody, ale má každoročně připomínat boj žen (a samozřejmě i mužů) za rovnoprávnost.

Pozvánka na speedmentoring pro začínající novinářky

  CO? čerpání zkušeností od předních českých novinářek během osobního setkání KDE? kavárna Trojka, Brno KDY? 8. března 2016, 18:00 – 19:30 (v rámci MDŽ)   Chtěly byste se zúčastnit? Napište nám na zenskaprava@nesehnuti.cz do 4. března 2016, že máte zájem. Vybereme 6 účastnic!  

Tradiční brněnská oslava MDŽ nabídne třídenní program plný rozmanitých kulturních akcí

Oslavy Mezinárodního dne žen budou letos v Brně probíhat tři dny a nabídnou koncerty známých zpěvaček, dětské divadlo, veřejnou debatu na téma sexismus v propagaci vysokých škol i autorský feministický kabaret. Letošní oslavy nesou podtitul „Matky-dcery-zrcadla-dialogy“ a jsou mj. věnovány také mezigeneračnímu dialogu. Nabídka akcí je letos skutečně široká, na své by si měly přijít milovnice… » pokračování

Mezinárodní den žen 2014

Oslava MDŽ 2014. Kreativní workshop pro děti i dospělé, divadelní představení Samodivy a Travetie Kabaret Brno. 8. 3. 2013. (Foto: Markéta Tichá)

Novinky.cz: Genderová spravedlnost je nedostatečná, tvrdí zástupkyně České ženské lobby

Přestože Mezinárodní den žen zůstává především připomínkou boje za rovné společenské postavení žen a mužů, stále jej mnozí vnímají jako socialistický svátek, který nemá důvod ke slavení. Podle představitelek České ženské lobby je tomu ale právě naopak. Přestože na poli genderové spravedlnosti byla vykonána řada pozitivních změn, prosazování těchto práv v praxi je stále velmi… » pokračování