Živý billboard

Je interaktivní projekt kampaně Proti sexismu v ulicích! Živý billboard je netradiční forma interaktivní výstavy. Ukazuje typické příklady zobrazování žen a mužů ve světě reklamy a dává kolemjdoucím možnost zkusit si, jak by se v těchto rolích cítili. Našim cílem je upozornit na stereotypní role žen a mužů v reklamách, vzbudit diskusi a ukázat lidem, že si sexismus v reklamách ve svém okolí nemusejí nechat líbit! Že se nemusí nechat tlačit do rolí, které jim reklama jako mužům či ženám předkládá. Inspirací byly vybrané brněnské sexistické billboardy a reklamy, na kterých jsou muži a ženy zobrazeni/y v genderově stereotypních rolích.

Netradičně upravený billboard návštěvníkům/icím umožňuje, aby se zkusili, jaké to je být osobou ze sexistického billboardu – a v roli postavy z reklam billboard oživit. Např. jaké to je být ženou, která je vnímána pouze jako polonahé tělo propagující tmel či jako hospodyňka nebo jaké je to být mužem, který bývá vnímán jako povaleč, který nemyslí na nic jiného než na to, kdy si dát pivo.

Výstavou chceme lidem ukázat, že sexismus v reklamách (a veřejném prostoru obecně) je něco, co se jich týká. Že zobrazování žen a mužů v reklamách odráží to, jak jsou ženy a muži ve společnosti vnímáni a jaké role jsou jim přisuzovány. Vcítí-li se člověk do postavy z billboardu, může si uvědomit, že nechce, aby byly mladé ženy spojovány pouze s krásou a nahotou a ty starší pouze s mateřstvím a domácností. Zároveň si uvědomit, jak se nás tyto reklamy dotýkají. Na výstavě poskytneme informace, co proti tomu můžeme dělat a ukážeme cestu jak.

 

Přichází další ročník soutěže Sexistické prasátečko

Organizace NESEHNUTÍ zahajuje ve spolupráci s mediálním partnerem Aktuálně.cz čtvrtý ročník soutěže Sexistické prasátečko, kterou chce i letos upozornit na množství sexistických reklam v českém prostředí. Odstartovala ji happeningem ve středu 2. května v ulicích Brna. Od tohoto dne až do 30. září mohou lidé na adresu zenskaprava@nesehnuti.cz posílat… » pokračování

V pátek se v Brně běhalo mezi kašnou a falusem

V rámci oslav Mezinárodního dne rovnosti žen a mužů jsme připravili pěkný happening na Náměstí Svobody. V prostoru mezi kašnou a falusem byl infostánek s tematickými materiály, „živý“ billboard a probíhalo zde promítání našeho nového vidospotu o Dopadech vládních reforem na ženy a taky zde byl nezapomenutelný běh, v rámci kterého si ženy… » pokračování