Migrace optikou genderu a umění (The migration through the lens of gender and art)

Ve spolupráci se slovenským Institutem lidských práv, maďarskou organizací Pécsi Szín-Tér Egyesület a profesorkou Halinou Grzymała-Moszczyńskou z Jagellonské univerzity v Krakově realizuje NESEHNUTÍ projekt zaměřený na téma migrace genderovou perspektivou. Prostřednictvím sběru a analýzy biografických rozhovorů v zemích Visegradu, navazujících vzdělávacích materiálů založených na životních příbězích žen se zkušeností migrace a školení v uměleckých metodách pro komunitní budování, posilování rolí žen v komunitě a překračování vnitřních a vnějších bariér chceme vnést do aktuální veřejné diskuze alternativní příběhy a předcházet tak hrozbě jediného příběhu o lidech, kteří migrují.

Životní příběhy (storytelling) se ukazují jako velmi důležitý a mocný nástroj, který využívají jak média při konstrukci obrazu o migrantech a migrantkách, tak ho lze využít k prezentaci alternativních příběhů, které z důvodu mocenských (politických) nezaznívají ve veřejném prostoru.

Práce s životními příběhy, která je založená na metodologii citlivé k samotnému hlasu vypravěčky či vypravěče, umožňuje získat materiál, se kterým lze reagovat jak na hrozbu jediného příběhu o lidech přicházejících do zemí Visegradu v médiích, veřejném prostoru, tak lze zkvalitnit naše výukové materiály a práci s dětmi a mládeží zaměřenou na stereotypy.

Přihlašte se do projektu právě teď, zažijte chvíle porozumění a aktivizujte své komunity spolu s dalšími ženami ze čtyř zemí střední Evropy! Více informací naleznete ZDE.

visegrad_fund_logo_blue