13.4.2011

Aktivní otcovství aneb když pečují tátové

Výstava vznikla v roce 2007 jako součást kampaně na podporu větší angažovanosti českých mužů v péči o děti, kterou začalo vést NESEHNUTÍ společeně s Gender Studies, o. p. s. v rámci projektu Půl na půl – rovné příležitosti žen a mužů. Slavnostně byla představena 10. dubna 2007 v Knihovně Jiřího Mahena v Brně za účasti přední české dokumentaristky Olgy Sommerové, která je spoluautorkou cyklu filmových dokumentů Táta jako máma.

Tato svého druhu dlouhodobá kampaň s názevm Aktivní otcovství pokračuje jako integrovaná součást aktivit NESEHNUTÍ na podporu rovnosti žen a mužů i po ukončení projektu (červen 2008) a putovní výstava je jedním z jejích hlavních nástrojů.

Panely výstavy obsahují barevné i černobílé fotografie otců a dětí v situacích a rolích, ve kterých jsou lidé zvyklí vídat spíše ženy: muži přebalující miminka, krmící malé děti, utěšující, uspávající, hrdí tátové s kočárky a s láskou každodenně pečující o své děti. Mezi fotografovanými tatínky jsou mimo jiné herece Jan Dolanský či hudebník brněnské hudební skupiny Čankišou David Synák. Fotografie jsou doplněny citáty otců, kteří mají za sebou zkušenost z pobytu na rodičovské dovolené.

Jednotlivé panely jsou rozděleny dle specifických témat:

Výstava ukazuje jaké to je, když se o děti starají jejich tátové, ale také upozorňuje na některé stereotypy a předsudky, se kterými se tito otcové, ale i jejich ženy-matky dětí, každodenně setkávají.

Výstava sestává z deseti panelů (formát A0, 841 x 1189 cm, orientace na šířku) vytištěných na bannerovém podkladu (tudíž jsou velmi skladné). Panely se dají nejlépe zavěsit na stěnu, umístit do rozkládacích panelů či nalepit jako plakát. Jsou opatřeny lištami a závěsnými provázky.


texty: Lukáš Sedláček, černobílé fotografie, grafika, sazba: Radim Šašinka; barevné fotografie: Zora Javorská, Zdeňka Řezbová

V případě vašeho zájmu o tuto výstavu je možné se domluvit na jejím zapůjčení na distribuce@nesehnuti.cz. Výstavu půjčujeme bezplatně. Požadujeme pouze uhrazení nákladů na přepravu. Výstava ke stažení v pdf.