19.2.2019

Měla babka čtyři jabka a dědoušek… pět?

Představte si, že by vám v pekárně z jablečného koláče odřízli čtvrtinu jen proto, že jste žena. Nejspíš byste si stěžovali. Proč by si tedy neměly stěžovat české ženy, které vydělávají v průměru o 22 % méně než muži? V Evropské unii se řadíme mezi země s největší nerovností v příjmech žen a mužů. Horší gender pay gap, tedy propast v příjmech žen a mužů, vykazuje už jen Estonsko. Nová publikace NESEHNUTÍ Měla babka čtyři jabka a dědoušek… pět? čtivě popisuje problematiku nerovného odměňování.

 

Publikace ke stažení zde.


V Česku se setkáváme s názorem, že gender pay gap je jen mýtus. Výzkumy Sociologického ústavu Akademie Věd ČR  však ukazují, že české ženy si skutečně z koláče příjmů ukusují výrazně méně než muži. V publikaci s podtitulem Aneb co si o nerovném odměňování žen a mužů myslí česká veřejnost najdou čtenářky a čtenáři nejen informace o příčinách a důsledcích nerovného odměňování žen a mužů v Česku, ale také se dozví, jak můžou sami napomoci tomu, aby si ženy mohly za svou práci vychutnat stejný koláč jako muži.

Hlubší vhled do tématu nerovného odměňování v Česku nabízí publikace Sociologického ústavu AV ČR Genderové nerovnosti v odměňování: problém nás všech, která se komplexně věnuje tématu nerovného odměňování v Česku.