21.7.2017

Výstava komiksových příběhů Ženy bez hranic

Výstava komiksů inspirovaných skutečnými životními příběhy žen se zkušeností migrace vznikla ve spolupráci s umělkyní Toy Box v roce 2017.

Představuje umělecké zpracování čtyř skutečných životních příběhů žen původem z Tuniska, Sýrie, Čečenska a České Republiky. Komiksy odhalují některé z aspektů života těchto žen, které nevzdávají svou cestu, a navzdory hranicím ve fyzickém prostoru i v myšlení lidí stále hledají lepší budoucnost pro sebe a některé i pro své děti. Výstava propojuje literární žánr komiksu, který umožňuje reflektovat aktuální události, emoce i skutečné životní osudy žen. Komiksové příběhy jsou využitelné ve workshopech pro studující jako vstup do diskuze či k praktickým úkolům spojeným s rozborem aktuálních či historických, politických, sociálních událostí.

Výstava je součástí projektu Migrace optikou genderu a umění, který podpořil International Visegrad Fund. Její realizaci předcházel sběr dvaceti životních příběhů žen aktuálně žijících v České republice, Polsku, Maďarsku a Slovensku nebo z těchto zemí pocházejících. Rozhovory probíhaly od září 2016 do února roku 2017 ve spolupráci s maďarskou organizací Colour Space Association of Pécs, slovenským Inštitútem ľudských práv a Prof. Dr. Hab. Halinou Grzymała-Moszczyńskou z Jagellonské univerzity v Krakově.

 

Výstavu si můžete vytisknout v českém a anglickém jazyce či zapůjčit v českém jazyce na e-mailu: distribuce@nesehnuti.cz

 

Příběh Ameny původem ze Sýrie:

Amena verze pdf v českém jazyce

 

English version

Amena verze pdf in English

 

Příběh Nikoly původem z České republiky:

Nikola verze pdf v českém jazyce

 

English version

Nikola verze pdf in English

 

Příběh Rebiat původem z Čečenska:

Rebiat verze pdf v českém jazyce

 

English version

Rebiat verze pdf in English

 

Příběh Salmy původem z Tuniska:

Salma verze pdf v českém jazyce

 

English version

Salma verze pdf in English

 

Uvodní panel výstavy Ženy bez hranic v českém jazyce

Introductory exhibition panel Women Without Borders pdf in English