Soutěž FIGHT SEXISM

Jsi kreativní a máš smysl pro humor?

Tak neváhej a zapoj se do 1. ročníku soutěže ,,FIGHT SEXISM“, kterou vyhlašuje nezisková organizace Nesehnutí v rámci 5. ročníku oblíbené soutěže Sexistické prasátečko. Cílem je co nejvtipněji a trefně přeznačit sexistické (genderové stereotypní) reklamy, a tím tak upozornit, jak je sexismus neúčelně a nevhodně využíván právě v reklamách. Co to vlastně sexistická reklama je? Jedná se o reklamu zakládající se na nerovnosti pohlaví, na zvýraznění určitých vlastností jednoho pohlaví, nebo na zobrazování naprosto nespojitých vlastností lidského těla s určitým produktem.

1234203_644000835632742_675620930_n

Tvým úkolem je kreativně a vtipně přemalovat nebo jakkoli upravit sexistickou reklamu, kterou najdeš na stránkách prasátečka nebo kterou vyfotografuješ ve svém okolí. Svá díla můžeš pojmout libovolným výtvarným způsobem, upravit v PC a poslat na náš e-mail nebo vytisknout, upravit fyzicky a poslat na naši adresu. Reklamu můžete přeznačit mnoha způsoby:

• poukázat na sexistický rozměr reklam
• snížit objektivizaci ženského těla
• narušit normativního ideál krásy, narušit stereotypní zobrazování žen a mužů
• změnit genderové pozice (do pozice, v níž v původní reklamě byla žena, umístěn muž)
• parodovat sexistickou reklamu
• změnit preferenci čtení sdělení (např. pomocí výstřižku u novin)
• přetvořit na genderově vyvážené sdělení
• poukázat na neefektivnost sexistické reklamy

Soutěže se mohou účastnit nejen studenti, ale i široká veřejnost, z nichž každý může zaslat neomezený počet příspěvků. Výtvory budou hodnoceny odbornou porotou, která vybere nejlepší přeznačené reklamy, které budou oceněny dárkovými balíčky a zvolí také jednoho výherce, pro kterého je připravena příjemná peněžní odměna v hodnotě 5000 korun. Konečné návrhy zasílejte do 15.10. buď na náš e-mail zenskaprava@nesehnutí.cz nebo na adresu:

NESEHNUTÍ Brno
třída Kpt. Jaroše 18
602 00 Brno

Na závěr se můžeš nechat inspirovat, jak se dá přeznačit sexistická reklama, slovinskými uměleckými aktivistkami nebo z fotogalerií naší soutěže Sexistické prasátečko a Kongresu žen.

Těšíme se na vaši účast a originalitu soutěžních příspěvků!