V-Day – dokud neskončí násilí

New York, 14. únor 1998, 2 500 prodaných vstupenek a na scénu přichází černo-rudě oděné herečky, mezi nimiž byste našli řadu slavných hvězd jako např. Susan Sarandon, Whoopi Goldberg, Winonu Ryder či Shirley Knight. – To jsou reálie zrodu hnutí V-Day, jehož vznik iniciovala americká dramatička Eve Ensler pro velkém úspěchu její divadelní hry Vagina Monology.

„Vagina. Vagina. Nezáleží na tom, jak často to opakujete. Nikdy to nezní jako slovo, které by člověk chtěl vyslovit.“

Dnes již slavné Vagina monology vznikly na základě rozhovorů Eve Ensler s více než 200 ženami a staly se oslavou ženské sexuality a síly. Vagina, nebo spíše negativní postoj vůči tomuto ženskému pohlavnímu orgánu a centru rozkoše, se tu stala odrazem pohledu na ženské tělo i svobodu žen, a symbolem násilí páchaného na ženách. Hra byla přeložena do 45 jazyků, vyšla i knižně (česky ji vydalo nakladatelství Pragma v roce 2001). Objevila se na divadelních prknech ve více než 120 zemích a posbírala řadu ocenění. V sérii monologů naleznete pohledy na vaginu a zpovědi hravé i vážné, veselé i smutné, laskavé i provokující, klidné i maximálně rozezlené.

„Jak voní vagina? Země. Vlhké smetí. Sladký zázvor. Maso a pižmo. Nebe. Něco mezi rybou a šeříkem…“

Již deset let probíhají benefiční představení této hry jako součást dnes již celosvětového hnutí V-Day (v roce 2007 byl realizován v 58 zemích), přičemž písmeno „V“ zde označuje jak vaginu, tak vítězství v boji proti násilí i svátek svatého Valentýna, s nímž je „Den V“ kalendářně spojen. Zisk z divadelních představení, na nichž se podílí tisíce dobrovolnic a dobrovolníků, bývá věnován lokálním organizacím či nezávislým iniciativám zabývajícím se pomocí ženám-obětem násilí.

Podívejte se na ukázku filmu Until the violence stops

Český V-Day probíhá od roku 2003. Na otázku jaké jsou reakce českého publika odpovídá Petra Steinerová, iniciátorka hnutí V-Day v České republice: „Odezvy jsou v 99 % pozitivní a to i od mužského publika, jež tvořívá k mé radosti téměř polovinu. Ženy nalézají v monolozích paralelu ke svému životu či pocitům, cítí propojení a uvědomují si, že neprožívají podobné útrapy či radosti samotné. Muži jsou překvapeni, co všechno se skrývá pod slovem vagína, často jsou šokováni monologem bosenské ženy o znásilnění a zmíněným procentem napadení žen v České republice.“ Benefiční představení má každoročně premiéru v Brně a odtud putuje do dalších měst a obcí. Zisk byl doposud vždy věnován občanskému sdružení Magdalenium, které provozuje azylový dům pro ženy-oběti domácího násilí.

Vagina Queens, Brno 2007 (foto Cesta Ženy)

Další ročník V-Day se chystá i na jaro 2009. Pokud máte i vy zájem se do této celosvětové kampaně svým dílem zapojit, uspořádat představení hry Vagina Monology ve svém regionu či tuto aktivitu jinak podpořit, kontaktujte Petru Steinerovou a její volné sdružení Cesta Ženy – cestazeny@seznam.cz.

„Po ukončení hry přišla Eve Ensler na jeviště a požádala Ty, kdo byly oběťmi násilí, nebo nějakou oběť znaly, aby vstaly. (…) Vstaly téměř všechny ženy v hledišti. Tehdy jsem si uvědomila „Proč V-Day“.

Více informací o V-Day, videa apod. naleznete na www.vday.org.
text doplněn o citace z knihy Vagina Monology