Brno tančilo na protest proti násilí na ženách

Brno – Každá třetí žena zažije v průběhu svého života znásilnění nebo surové zbití. Na alarmující celosvětovou statistiku chce upozornit řada neziskových organizací. Na den svatého Valentýna proto uspořádaly hromadný tanec, kterým chtěly vyjádřit svůj nesouhlas s násilím páchaným na ženách. Připojilo se i Brno, tančilo se v 17 hodin na Moravském náměstí.

Píseň Break the Chain rozezněla brněnské Moravské náměstí přesně v 17 hodin. Tančila se dopředu secvičená choreografie, kterou se účastníci mohli naučit na lekcích Nesehnutí a Divadla Feste nebo díky videu s návodem. Organizátoři brněnského tance se přidali k celosvětové akci hnutí One Billion Rising.
Případům domácího násilí se na jižní Moravě věnuje specializovaný tým
Bití, nadávky, psychické ponižování nebo znásilnění – podle odborníků existují nejrůznější formy násilí páchaného na ženách. Na jižní Moravě proti násilníkům bojuje speciální policejní tým. Jeho členové řeší především případy domácího násilí.
„Z oficiálních statistik lze vyčíst, že v roce 2012 bylo v Jihomoravském kraji evidováno 49 případů týrání osoby žijící ve společném obydlí. Velkým spouštěčem násilí je krize a nedostatek finančních prostředků v rodinách,“ potvrdila komisařka Andrea Kornetová. Dalším významným faktorem je také alkohol.
Kam se obrátit o pomoc?
Občanské sdružení Magdalenium nabízí obětem domácího násilí ubytování v azylových domech. Na sdružení se ženy mohou obrátit 24 hodin denně na telefonu 776 718 459.
Persefona nabízí komplexní pomoc obětem domácího násilí, znásilnění a sexuálního zneužívání. Kontakty na sdružení jsou 737 834 345 (každý den 8:30–22:00) nebo 545 245 996 (po–pá 9:00–17:00).
Brněnský Bílý kruh bezpečí mohou lidé v nouzi kontaktovat na krizové lince 257 317 110.
Intervenční centrum Brno poskytuje odbornou pomoc a podporu osobám vystaveným domácímu násilí a nebezpečnému pronásledování. Služba je poskytována i blízkým obětí. Telefonní číslo na centrum je 739 078 078.
Policisté mají proti násilníkům v rukou velmi účinný nástroj – institut vykázání. „Umožňuje nám pachatele z preventivních důvodů vykázat na deset dnů ze společného bydliště. Oběti pak mají možnost podat na civilní soud návrh na předběžné opatření, kterým se dá vykázání prodloužit o další měsíc. V celkové lhůtě to jde dokonce až na jeden rok,“ upřesnil komisař Oldřich Kříž. Loňský rok byl v tomto ohledu rekordní – průměrně policisté vykážou z domu 35 agresorů ročně, vloni to bylo dokonce ve 49 případů.
Navzdory aktuálně rostoucí nezaměstnanosti ale podle policistů počet případů nenarůstá. Týká se to jak případů domácího násilí, tak také nebezpečného pronásledování a znásilnění. „V posledních letech se ženy tolik nestydí, nebojí se oznamovat i tuto trestnou činnost – to, že byly přepadeny a znásilněny. Faktem ale je bohužel i to, že se nebojí si znásilnění vymyslet. Dle oficiálních zpráv, které máme v rámci brněnské policie, je to až 60 procent případů,“ uzavřela Kornetová.
Domácí násilí označuje dlouhodobé, opakované a stupňující se útoky jednoho člena domácnosti vůči druhému. Nemusí být jen fyzické, ale také psychické, sexuální či ekonomické. Neodehrává se jen mezi partnery, ale i mezi rodiči a dětmi či mezi prarodiči a vnoučaty.
Trestným činem je domácí násilí v České republice od roku 2004. Většina případů však stále zůstává za zamčenými dveřmi. Podle odborníků má na růst domácího násilí významný vliv finanční krize a rostoucí nezaměstnanost.