Tisková zpráva - 14.4.2016

Buďme k ženám fér! (Alespoň na jeden den)

V pátek 15. dubna si budou ženy v pěti městech České republiky moct užít slevu 22 % na vybrané produkty ve více než 50 kavárnách, cukrárnách, květinářstvích, knihkupectvích a dalších obchodech, včetně několika e-shopů. NESEHNUTÍ, Otevřená společnost, Gender studies, Genderové informační centrum Nora a spřátelené podniky tak chtějí akcí symbolicky upozornit, že ženy vydělají takřka o čtvrtinu méně než muži.

 

O akci:

Ve více než 50 podnicích budou pro ženy připraveny slevy na různé produkty. Ženy si mohou dát od levnější kávy, přes levnější pivo, víno či rum, nebo využít slevu na překladatelské služby. „Chtěli jsme dát ženám možnost vyzkoušet si alespoň na jeden den, jaké by to bylo, kdyby měly stejnou kupní sílu, jakou mají muži po celý rok. Důležitou motivací také je upozornit na důsledky nerovného odměňování. Mezi nejdůležitější patří vedle nespravedlnosti takového systému i to, že ženy jsou výrazně více ohroženy chudobou zejména ve stáří,“ objasňuje důvody akce jedna z organizátorek Diana Gregorová z NESEHNUTÍ. Sleva je sice určena pouze ženám, protože se však jedná o symbolickou akci, v případě nesouhlasu s povahou akce, bude sleva poskytnuta všem.

„S LoveMusic se do akce zapojujeme už druhým rokem tak, že dáme slevu na veškerý sortiment v našem e-shopu. Nejenom, že tak symbolicky podpoříme ženy, které vydělávají celý život výrazně méně než muži, ale v minulém roce jsme také zaznamenali i výrazný růst objednávek,“ doplňuje k zapojení obchodu Zbyněk Hanko z LoveMusic.

O platové nerovnosti:

Ženy v České republice v současnosti vydělávají až o 22,1 % méně než muži. Tento rozdíl daleko převyšuje průměr ostatních evropských zemí (16,2 %), a Česko se tak řadí na chvost žebříčku platové rovnosti. Že mezi výplatními páskami mužů a žen takový rozdíl být nemusí, dokazuje například Slovinsko, kde platový rozdíl nepřesahuje ani 4 %.

Skutečnost, že si ženy v průběhu své pracovní kariéry vydělají méně, se bolestivě projeví na jejich nízké penzi. Seniorky u nás dostávají o 13 % nižší důchod než senioři a ve věkové skupině 65+ je ohroženo chudobou dvojnásobně více žen než mužů. Ne nadarmo se říká, že chudoba má ženskou tvář.

Příčiny platové nerovnosti:

Problém genderové nerovnosti platů je velmi komplexní a ovlivňují jej mnohé vzájemně provázané faktory. Je výsledkem širší a obecnější nerovnosti mezi ženami a muži ve společnosti. Mezi důležité faktory se řadí:

  • Diskriminace na pracovišti
  • Různé profese a odvětví mužů a žen
  • Konflikt mezi pracovními a rodinnými povinnostmi
  • Ženy chybí na vyšších a vedoucích pozicích
  • Nedocenění ženské práce a dovedností
  • Přerušení kariérního růstu z důvodu mateřství a rodičovství

 

Více k tématu uvádíme na našich webových stránkách zenskaprava.cz/prijmy, kde najdete i tipy, co dělat s platovou nerovností.

Den za rovné příjmy pořádají NESEHNUTÍ, Otevřená společnost, Gender Studies a GIC Nora, aby připomněli nerovné platové podmínky, s nimiž se české ženy na trhu práce denně setkávají. Akce je součástí projektu Férové platy, férové penze podpořeného Evropskou komisí.

 

Kontakt:

Diana Gregorová, diana.gregorova@nesehnuti.cz

Petra Havlíková, petra.havlikova@nesehnuti.cz

 

Zapojené podniky:

 

Brno

Bajkazyl Brno

Bistro Le Social

Bioobchod

Café Atlas

Café Flexaret

Café Práh

Café Steiner

Cukrárny Tutti Frutti

Factory Fashion Market

Kabaret Špaček

Kavárna Trojka

Knihkupectví ArtMap

KNIHY DOBROVSKÝ

Knihkupectví Ryšavý

Kulturárium

Literární čajovna Skleněná louka

Mary studio

Mezzanine Café

Naše věci

Psychoterapie Brno

Raw with love Brno

Rosebud

Tri ocásci

V.bistro

Vegalité

Vinárna Nevinná hlava

Sylva Ficová

Živo u Palečka

 

Praha

Boulangerie de Paris

Café Kolíbka

Café v lese

Kavárna Boudoir

Kavárna Langhans – Centrum  ČvT

Čokoládový ráj – Jeff de Bruges

Rekomando – Knihkupectví & Record Store

Restaurace Mlsná kavka

Mama Coffee

Minimarket Aida

ROH družstevní kavárna

Nakladatelství SLON

 

Kroměříž

Krajanka – sociální podnik

 

Tišnov

Obchůdek Klenby

 

E – shopy

LoveMusic.cz

Morrows.cz

Queershop.cz

RozvojMebavi.cz

Vegan-fighter.com

Divytvor.cz

Udelejsiplacku.cz

Bioobchod.cz

Obchod.hnutiduha.cz