2.4.2012

Izrael zakázal vychrtlé modelky

Photoshopový či proti-anorektický bývá přezdíván zákon, který v minulých dnech schválil Izraelský parlament. Zákon zakazuje pro reklamní účely používat fotografie příliš štíhlých dívek. Váha modelek bude posuzována pomocí indexu tělesné hmotnosti (BMI), který se počítá tak, že se vydělí hmotnost v kilogramech výškou v metrech na druhou. BMI izraelských modelek nesmí klesnout pod 18,5 a na fotografiích nesmí být ani ženy vypadající, že mají nedostatečnou váhu.

Zákon také pamatuje na počítačové úpravy modelek. Nyní budou vydavatelé reklamy a módní časopisy nuceni uvádět, která fotografie byla upravena. Jelikož je dnes počítačové upravování běžnou praxí, dá se očekávat, že se popisek o úpravě objeví takřka u každé fotografie.

Kritici zákona namítají, že některé ženy jsou vyzáblé od přírody či díky zdravé stravě a cvičení. Podpůrci zákona naopak říkají, že takových žen je ve společnosti minimum a nelze určit, proč jsou ženy nepřirozeně hubené. Zda mají modelky požadovanou váhu budou dokazovat potvrzením od lékaře. Izrael touto zákonou formou chce omezit vliv reklamy na ženy a dívky a zastavit stále se zvyšující počty anorektiček a bulimiček ve společnosti. V Izraeli je v současnosti diagnostikováno na 1500 žen a dívek s poruchou příjmu potravy.

Petra Havlíková