8.6.2012

Maskované brněnské sochy žádají propuštění ruských punkerek Pussy Riot

Členové z hnutí Nesehnutí i literát Jaroslav Rudiš bojují v Brně za svobodu ruských performerek Pussy Riot, které skončily ve vězení. Oblékli proto řadu brněnských soch do masek, jimiž se členky maskovaly na vystoupeních, a na krk jim zavěsili transparenty s nápisy Svobodu pro Pussy Riot.

Aktivisté si mezi sochami vybírali, volba padla hlavně na historické osobnosti, které svým jménem žádají o svobodu pro ruské punkerky. „Vyhýbali jsme se náboženským sochám, aby nám nebylo přičítáno jejich zneuctění. Na některých místech v Brně už však ze soch masky zmizely a zůstaly tam jen transparenty,“ uvedla Petra Havlíková z Nesehnutí. Podle ní se maskování a transparenty objevily i na uměleckých sochách. „Zatím si na naši akci nikdo nestěžoval, navíc se to dá ze soch jednoduše sundat a my jsme dílům nijak neublížili,“ zdůraznila Havlíková.

K podpoře tří vězněných feministek v Rusku se přidal i spisovatel Jaroslav Rudiš, který už na podporu Pussy Riot poslal Vladimíru Putinovi petici. „Je nutné se za Pussy Riot postavit. To nejmenší, co člověk může udělat, je morálně je podpořit,“ řekl Rudiš. Za propuštění umělkyň z východu protestují například sochy symbolizující Obchod a Toleranci v brněnském parku Lužánky. „Socha mima před Bílým domem pak symbolicky požaduje, aby Pussy Riot nebyly umlčovány. Stejně tak i patron brněnského vysokého školství Václav hrabě Kounic, jehož busta je umístěna před rektorátem Masarykovy univerzity,“ vyjmenovala Havlíková. Příslušný vzkaz dostala i ruská ambasáda v Brně. „Akcí chceme upozornit na nedemokratické praktiky putinovského Ruska, které umlčuje své kritiky a je silně propojeno s pravoslavnou církví. Pussy Riot nespáchaly žádný trestný čin, pouze projevily svůj názor, za což jsou už skoro čtyři měsíce vězněny,“ vysvětlila Havlíková. Podle brněnských strážníků už před byly už před polednem sochy odmaskovány. „Pravděpodobně se jednalo o záležitost trvající několik minut. Za celé dopoledne nám totiž ani jeden kolemjdoucí nedal vědět, že by na sochách bylo cokoliv pověšené. I strážníci by si toho jistě všimli, protože městský mobiliář kontrolují velmi často,“ popsal mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

http://brno.idnes.cz/svobodu-pro-pussy-riot-0v2-/brno-zpravy.aspx?c=A120608_101448_brno-zpravy_dmk