12.12.2013

Sexistické prasátečko donutilo zelené a Electrolux stáhnout reklamu

Nedlouho po vyhlášení letošních výsledků soutěže Sexistické prasátečko se od reklam, na něž hlasující v anketě upozornili, distancovala Strana zelených a švédská firma Electrolux. V budoucnu prý nechtějí být se sexistickou reklamou spojovány.

Kampaň na pračku Electrolux se sloganem Štíhlá holka s velikým plnícím otvorem letos vyhrála v kategorii Stereotypy a jazykový sexismus. Centrála ve Švédsku prý o české reklamě nevěděla a byla z ní zděšena.

„Tuto reklamu považuje společnost Electrolux za zcela nevhodnou a bezprostředně po zjištění kontaktovala externího partnera, vyjádřila svou nespokojenost a zajistila stažení této reklamy. Zneužití značky Electrolux v této podobě je neakceptovatelné,“ komentuje za Electrolux Lucie Krejbichová z PR agentury PLEON Impact, která firmu v České republice zastupuje.

Podobně  reagovala i Strana zelených. Během několika hodin svou reklamu stáhla a za přešlap se omluvila. „Používání sexismu v reklamě považujeme za negativní jev proto, že podporuje zakořeněné stereotypy o mužích a ženách ve společnosti, jejichž důsledkem pak může být znevýhodnění jednoho či druhého pohlaví ve společnosti. Výrobek nemusí vždy prodávat pouze nahé ženské tělo nebo vyobrazení necitlivého drsného chlapa, “ píše se v prohlášení Strany zelených.

Nevhodná reklama Strany Zelených.

Sexistické prasátečko pořádá brněnské hnutí Nesehnutí, které si za cíl klade upozorňovat na sexistickou reklamu, tedy reklamu, která svým ztvárněním diskriminuje a zobrazuje muže a ženy ve stereotypních pozicích. V letošním roce do soutěže bylo nominováno celkem 99 reklam a výsledky byly vyhlášeny 28. listopadu. Absolutním vítězem pátého ročníku ankety se stala videoreklama Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity Brno.

Vítězná reklama studentů lesnictví a dřevařství v Brně.

Zdroj: http://mediamania.tyden.cz/rubriky/pr/sexisticke-prasatecko-donutilo-stahnout-ocenene-reklamy-zelenych-a-electroluxu_291726.html